Ogród dla zapracowanych

Zabiegani i zapracowani, marzymy o pięknym wypielęgnowanym ogrodzie, ale doba ma tylko 24 godziny i w naszym ogrodzie straszą chwasty, łyse placki w trawniku i suche miotły zamiast roślinek....
Maniacy ogrodowi spędzający codziennie kilka godzin na pielęgnacji swojego ogrodu mogą ominąć ten artykuł, ponieważ napiszemy tu
jak cieszyć się pięknym ogrodem nie poświęcając mu każdej wolnej chwili.
Dla tych którzy spodziewają się, że napiszemy tu o ogrodzie złożonym z "trawy i iglaków" mamy bardzo ważną informację: BZDURA! Założenia ogrodowe oparte na monokulturach takich jak trawnik i tuje (no, parę świerków i jałowców) to nie są ogrody. Są to skupiska zieleni
nie mające nic wspólnego z ogrodem. A decydujący jest fakt, że każdy posiadacz dużego trawnika wie ile pracy i środków finansowych trzeba przeznaczyć na jego pielęgnację. My proponujemy ciekawsze propozycje na prosty i łatwy ogród, sprawdzone w praktyce. Stosowane od wieków. Piękne.
Dla zapracowanych polecamy kilka ogrodów szczególnie prostych w obsłudze jak :ogród japoński(szczególnie jego odmianę ZEN), prosty ogród wiejski, lub ogród meksykański w donicach:

Ogród japoński typu ZEN

Ogród japoński- dobrze zaprojektowany i wykonany nie przysporzy nam wielu kłopotów ze względu na niewielką ilość roślin i ich naturalny pokrój. Większego nakładu pracy wymaga oczko wodne/staw jeśli się na nie zdecydujecie. Pozostaje:
-przycinanie roślin które nie mają naturalnego zwartego pokroju (ok.3 razy w sezonie);
-nawożenie i odchwaszczanie (ok.3 razy w sezonie);
-ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami;
-pielęgnacja nawierzchni ścieżek i ściółki na rabatach.

Teoretycznie możemy przyjąć, że w niewielkim 4 arowym ogródku poświęcimy ok 2. godziny tygodniowo na wszystkie prace ogrodowe. Trzeba je jednak wykonywać regularnie by ogród wyglądał nieskazitelnie.

ogród wiejski w stylu szwajcarskim Wiejski ogród rustykalny.

Ogród wiejski- w zasadzie wiejski ogród w dowolnym stylu: angielski, prowansalski. Szczególnie jednak tradycyjny wiejski ogródek chłopski: idealnie wpasowuje się w klimat, proste, rodzime rośliny nie wymagają szczególnego nakładu pracy - rosną same. Największa ilość czynności przypada w tym ogrodzie na sezon wiosenny-jeśli zdecydujemy sie na sadzenie roślin jednorocznych, które musimy odnawiać w każdym roku. Najłatwiej jest wykonać taki ogród mieszając ze sobą małe drzewa, krzewy kwitnące, kwiaty wieloletnie (byliny) i zioła w odpowiednich proporcjach. Im lepiej dobierzemy i zestawimy rośliny na początku tym mniej pracy będziemy mieli w przyszłości. W sezonie musimy tu zadbać o regularne przycinanie przekwitłych kwiatostanów bylin i kwiatów (kilkanaście minut codziennie lub raz na kilka dni)- w nagrodę otrzymamy jednak bardziej obficie i długo kwitnące rośliny. Dla ekstremalnych leniwców: przycinanie kwiatostanów nie jest koniecznością, po prostu rośliny będą kwitły krócej.
W tym ogrodzie nie musimy również zakładać bardzo pracochłonnego trawnika. W formę ogrodu wpisze się doskonale trawnik naturalny, złożony z mieszanki traw i kwiatów łąkowych, ziół, oraz bylin okrywowych odpornych na deptanie: macierzanka, koniczyna, stokrotki, mięta, bluszczyk kurdybanek, lucerna sierpowata, przetacznik polny. Powierzchnię trawnika z zasady ograniczamy do minimum, zamiast tego robimy duże, gęsto obsadzone rabaty. Na prawidłowo przygotowanej glebie już w drugim roku rośliny rozrosną się tak mocno, że plewienie będzie tylko sporadyczną czynnością.


ogród meksykński Meksykańskie patio.

Ogród meksykański- szczególnie polecany do mini-ogrodów i ogrodów na tarasach czy dachach. Można jednak wykonać taką aranżację i w większych ogrodach dodając trochę architektury: altanę, basen, murki na różnych poziomach i wysokościach, kilka skalnych rabat. W takim ogrodzie najwięcej pracy przypada na okresy wiosna i jesień ze względu na fakt że część roślin w donicach wymaga przechowania w pomieszczeniach. Można też wykonać taki ogród pomijając wymagające egzotyczne rośliny w donicach i zastępując je takimi które pasują wyglądem do aranżacji, ale świetnie znoszą nasze zimy (duże liście, mocno wybarwione kolorowe kwiaty, palmowy lub parasolowo uformowane drzewka. Dbanie o ogród ogranicza się do:
- pielęgnacji roślin (regularne nawożenie, ścinanie przekwitłych kwiatów),
- czyszczenia zbiornika wodnego,
- no i oczywiście częstego podlewania. Aby ograniczyć i tę czynność polecam założenie systemu nawadniającego rośliny doniczkowe- bez naszego udziału będą podlewane nawet  2 razy dziennie w czasie upałów.

W zasadzie jednak w każdym założeniu ogrodowym możemy ograniczyć ilość prac związanych z pielęgnacją jeżeli zastosujemy kilka sprawdzonych sposobów:

Dobrze przygotowane podłoże jest najważniejsze- zanim przystąpimy do zakładania ogrodu przygotujmy teren- porządnie kilkukrotne odchwaszczanie mechanicznie, lub dobrym środkiem ogólnego stosowania (Kosmik, Gallup-pamiętajmy że te preparaty nie są obojętne dla środowiska!) pozwoli nam się pozbyć chwastów trwałych. Podłoże pod rabaty musi być dobrze spulchnione i rozluźnione (typu "piaseczek") oraz wzbogacone frakcją organiczną-  aby rośliny szybko i chętnie rosły i nie chorowały. O doborze gleby do rodzaju roślin więcej w artykule "Zanim powstanie ogród".

Materiał szkółkarski najlepszej jakości- nic tak nie oszczędza czasu, jak odpowiednio dobrana zdrowa roślina. Sprawdzajmy informacje o gatunkach i odmianach w sieci i w encyklopediach; pytajmy w sklepie i szkółce. Odmiany tej samej rośliny różnią się od siebie odpornością na choroby i warunki atmosferyczne (np.: dereń biały- odporny na mróz; dereń kwiecisty-wrażliwy na przemarzanie). Wybierajmy tylko rośliny pasujące najlepiej do gleby i klimatu na danym terenie!
Wybrana do zakupu roślina musi być dobrze ukorzeniona, zdrowa, bez przebarwień, plam na liściach.

Odpowiednie sadzenie- sadzenie byle jak, i byle gdzie sprawi, że roślina nie będzie rosła i zacznie chorować. Podłoże ma być dobrane do wymagań rośliny. Każda roślina lubi inna glebę i nie będzie rosła jeśli nie sprostamy jej wymaganiom. Dołek ma być zawsze co najmniej dwa razy większy niż bryła korzeniowa, korzenie rozkładamy maksymalnie szeroko, swobodnie na podłożu, nie za głęboko nie za płytko (trochę głębiej niż w pojemniku, ale wiele gatunków nie toleruje zasypania szyjki korzeniowej
na zbyt dużą głębokość). Przy sadzeniu wiosennym dajemy dawkę startową nawozu (jesienią pozwalamy roślinom zasnąć). Zasypujemy dołek -ugniatając porządnie wierzchnią warstwę i tworząc niewielkie wgłębienie do podlewania, obficie podlewamy aby pozbyć sie powietrza z warstwy korzeniowej.

Spulchnianie zastępujemy ściółkowaniem- ważne jest aby wierzchnia warstwa gleby nie zasychała tworząc twardą skorupę. Aby uniknąć pracochłonnego spulchniania i strat wilgoci- ściółkujemy co się da.
Materiałem do ściółkowania w zależności od stylu ogrodu- może być żwir, łupek, rozdrobniona kora, trociny, a nawet słoma i skoszona trawa ( ta dodatkowo szybko zamieni się w kompost).
Ciemne podłoże uzyskamy ściółkując rozdrobnionym węglem brunatnym lub specjalnym brykietem. Są też specjalne maty ściółkujące (agrowłókniny, agromaty, flizeliny ogrodowe) ale te zwykle nie wyglądają zbyt ciekawie i możemy je stosować w miejscach niewidocznych. Najlepsze jednak do ściółkowania są rośliny okrywowe. Jest ich ogromna ilość -należy tylko dopasować rodzaj roślin do miejsca. Połączenie mat ściółkujących z roślinami zadarniającymi to rozwiązanie idealne. Trzeba jedynie poczekać 1-2 sezony, aż rośliny okrywowe rozrosną się i zasłonią matę.

ściółkowanie rabat

Zmniejszamy powierzchnie trawników- wbrew pozorom trawnik wymaga dużo większego nakładu pracy niż rabaty. Aby uzyskać piękny angielski trawnik musimy poświęcić kilka lat na cierpliwe zabiegi pielęgnacyjne. Wiosną zwałowanie, wertykulacja, napowietrzanie, wapnowanie; nawożenie i usuwanie chwastów i mchu przez cały sezon. No i niestety koszenie- najlepiej raz w tygodniu. Podlewanie codzienne lub co dwa dni w czasie suszy i upałów.
Aby zaoszczędzić sobie pracy, zostawmy niezbędną powierzchnię pod trawnik- resztę przeznaczając na rabaty, ścieżki i patio.
Najmniej nakładu pracy wymagają rabaty z krzewów ozdobnych i bylin (kwiaty wieloletnie). Starajmy się zakładać jak ich jak najwięcej.
Jako alternatywę dla zwykłego trawnika polecam naturalną murawę która może składać się z wolno rosnących gatunków niewielkich traw, macierzanki, stokrotek, mchów, mini koniczynek, i innych roślin zielnych. Spełnia te same zadania co tradycyjny trawnik, ale nie wymaga tyle pracy. Taki trawnik pasuje do wszystkich ogrodów wiejskich i naturalistycznych.

Wybieramy odpowiednie rośliny -wybór zależy od formy ogrodu. Staramy sie jednak sadzić jak najwięcej roślin rodzimych, które są mało wymagające. Najłatwiejsze w pielęgnacji są krzewy i drzewa, byliny które nie wymagają przycinania przekwitłych kwiatostanów, trawy ozdobne. Wybieramy te o ładnym, naturalnym pokroju pasującym do naszych założeń. Takie rośliny nie wymagające ciągłego przycinania i formowania.

rośliny o naturalnym symetrycznym pokroju

Zakładamy systemy nawadniające - szczególnie na glebach lekkich, które są narażone na szybką utratę wilgoci. W czasie suszy możemy nawet kilka godzin dziennie poświęcić na samo podlewanie roślin. Unikniemy niepotrzebnej straty czasu, oraz oszczędzimy wodę zakładając zawczasu systemy nawodnień. Automatycznie podlewa nam się w nocy lub o świcie- unikamy więc też strat wynikających z parowania wody. Dobrym pomysłem na ekologiczny, tani ogród jest wykorzystanie wód opadowych w systemie nawadniającym, albo oczyszczonych ścieków bytowo-gospodarczych z osadników biologicznych.

Materiał na ścieżki, ogrodzenia i struktury ogrodowe- mało wymagające i najwłaściwsze materiały do ogrodu to materiały naturalne. Naturalne drewno (najtrwalsze gatunki to drewno twarde takie jak dąb, jesion), kamień, stal.
Dobrze zabezpieczone drewno i stal przetrzymają wiele lat bez potrzeby ponownego malowania. Cegła, klinkier i kamień na ścieżki i podjazdy prócz stylowego, klasycznego wyglądu dają gwarancję trwałości. A co najważniejsze, materiały naturalne w miarę "starzenia" się nabierają uroku i z wiekiem stają sie coraz ciekawsze. Unikamy płotków, pojemników z tworzywa sztucznego; złej jakości taniego betonu na ścieżki i ogrodzenia. Wszystko to straci kolor, lub rozsypie się już po pierwszym sezonie.

stary kamien z mchem 

Na końcu każdego tekstu opisującego konkretny styl ogrodu (nasz poradnik opisujący najpopularniejsze style ogrodowe) znajdziecie informacje dotyczące nakładu pracy na założenie i pielęgnację ogrodu w wybranym stylu.