Ogrody Japonii


Japończycy kopiowali i przystosowywali do swoich warunków ogrody chińskie - miniaturyzowali je- tworząc swój styl wzorowali się na nich przejmując z nich wiele elementów i dostosowując je do własnych potrzeb.
Ogród japoński ma
naśladować przyrodę, nie starając się jej podbić ani zniszczyć.
Należy go tak pielęgnować, aby jak najstaranniej
ukryć działania człowieka. Ideałem dla japońskich ogrodników jest odpoczynek wśród dzikiej przyrody. Jeden z tekstów dotyczących urządzania ogrodów japońskich (XI w.) mówi:
"Ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj".

 Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich, ale wszystkie cechuje harmonia, prostota,
asymetria i elegancja
.
Dwa podstawowe style ogrodów to:
TSUKIYAMA z małymi pagórkami, kamieniami symbolizującymi góry, stawami naśladującymi morza i jeziora;Ogród japoński

KARESANSUI określana czasem jako ogród Zen – styl suchego ogrodu ze żwirem przedstawiającym wodę, głazami wyobrażającymi wyspy i grabionym piaskiem imitującym uderzające w nie fale;ogród zen karesansui

Co decyduje o tak rosnącym zainteresowaniu właśnie ogrodami japońskimi?
Otóż już na niewielkiej powierzchni przydomowego ogródka możemy stworzyć oryginalny mini pejzaż genialny w swej prostocie, wprowadzający nas
w niezwykły świat natury.
projekt ogrodu japonskiego Katowice


Nie musicie się jednak sztywno trzymać ram wyznaczonych przez styl japoński, możliwość zaadaptowania tej kultowej formy w naszych europejskich ogrodach jest inspirująco ciekawa... :) Powodzenia!
projekt ogrodu japonskiego Śląsk
Najważniejsze elementy:

-
woda – wnosi do ogrodu życie, ruch. Czasem bywa zastąpiona nieregularną plamą jasnego żwiru;
-
kamień – (najlepiej porośnięty mchem i porostem) symbolizuje niezmienność i trwałość przyrody. Głazy użyte do dekoracji ogrodu powinny mieć naturalną formę, taki sam kolor i fakturę;
-wiatr -ruchu dodają ogrodom trawy ozdobne w tym bambus. Jednak ogrody Zen powinny być raczej statyczne (zastygłe na wieki)...
-
zieleń- w roślinności dominuje kolor zielony. Kwiaty zastosowane są tylko jako pojedynczy akcent. Najczęściej jako akcent kolorystyczny stosuje się: azalie japońskie, rododendrony, klony palmowe, magnolie i wiśnie oraz peonie.
Roślinność w ogrodach Japonii traktowano jako element dopełniający całej kompozycji, stanowiący jedynie jej tło. Szczególną uwagę przywiązywano do gatunków obficie kwitnących lub przebarwiających się i te sadzono w miejscach mocniej akcentowanych w ogrodzie. Przywiązywano również ogromną wagę do symboliki roślin, np. jeśli ogród nie posiadał stawu to w jego miejsce sadzono dziewięć judaszowców, a jeśli brak mu było strumienia, dziewięć wierzb. Najpopularniejszym drzewem stosowanym w ogrodzie japońskim jest sosna. Postrzega się ją jako symbol siły i długowieczności.
W kompozycji ogrodu nie mogło zabraknąć drzew o pięknie wybarwiających się liściach: klonów, grujeczników i miłorzębów. Ważną rolę odgrywają bambusy o symbolicznym znaczeniu wytrwałości i przyjaźni. Kompozycje roślinne uzupełniają krzewy ozdobne. W ogrodzie japońskim żaden element nie jest przypadkowy, są starannie zaprojektowane i pielęgnowane. Niewielkie rośliny mają starannie dobrane lub przycięte formy. Często w ogrodach japońskich spotkać można specjalnie ukształtowane zminiaturyzowane drzewa "bonsai"- uzyskiwane poprzez cierpliwą, długotrwałą pielęgnację i przycinanie- traktowane jako próba odzwierciedlenia ideału natury.
-ścieżki ułożone z pojedynczych płaskich kamieni. Powinny stwarzać wrażenie jakby ułożono je setki lat temu;
-światło w japońskim ogrodzie emitują odpowiednio rozmieszczone kamienne latarnie.

Rośliny:
DRZEWA, KRZEWY: Sosna - symbol długowieczności, jodła, bambus, magnolia, miłorząb, judaszowiec, grujecznik, aralia, azalie, wierzby, tuje, bukszpan, ostrokrzew, akebia, ligustr, dąb, klon palmowy, wiśnia, glicynia, wiciokrzew, różaneczniki i azalie. Drzewa "płaczące takie jak wierzby, grujeczniki, modrzewie naśladują w formie płynącą wodę- często są sadzone w okolicy zbiorników wodnych.
KWIATY: lilia, liliowiec, goździk, kosaciec, narcyz, lotos, funkia, peonia, większość bylin poduchowych i skalnych. Mchy ,paprocie, trawy ozdobne.
Dodatkowo styl ten doskonale pasuje zarówno do nowoczesnych, prostych budowli minimalistycznych jak i budownictwa bardziej tradycyjnego w formie.
Ogród japoński jest dekoracyjny przez cały rok. Zimą, dzięki szerokiej murawie, gatunkom zimozielonym oraz poskręcanych pędach modrzewia. Wiosna rozkwita kolorami kwiatów
i trwa wraz z zielenią liści do końca lata. Jesienią dekorują ogród ciepłe barwy liści oraz kolorowe owoce.

Wielkość ogrodu i nakład pracy:
-ten styl pasuje nawet do najmniejszego ogrodu, szczególnie styl ogrodu ZEN (Karesansui);
-wysoki poziom trudności zaprojektowania i wykonania ogrodu, dbałość o szczegóły;
-niewielki do średniego nakład pracy przeznaczonej na pielęgnację ogrodu jeśli zastosujemy rośliny przystosowane do naszych warunków klimatycznych i wybierzemy odmiany o ładnym zwartym pokroju i niewielkim wzroście. W innym wypadku bardzo dużo czasu spędzimy na przycinaniu i formowaniu roślin.