Ogrody MeksykuMeksykańskie ogrody odwzorowują meksykańską radość życia i tworzone są dla wygody jego mieszkańców,  a nie po to aby zaimponować sąsiadom.

Zazwyczaj zamknięte za wysokimi ścianami, powstają na dziedzińcu domu- jako prywatne oazy; doskonałe do odpoczynku w czasie popołudniowej sjesty. Ogród jest miejscem gdzie rodzina i przyjaciele razem świętują i bawią się. Meksykański ogród naśladuje rodzimą naturę: aranżacje przypominają miniaturowe pustynie; tropikalne lasy; skały, żwir i piasek charakterystyczne dla plaż na wybrzeżach. Tradycyjny ogród meksykański nie posiada trawnika. jest to ogród e układzie zamkniętym, z gęstymi nasadzeniami wokół niewielkich placyków i dziedzińców-wybrukowanych kamieniami lub wysypanych żwirem i piaskiem

Ocienione w ten sposób dziedzińce ogrodów pełne są tradycyjnego rękodzieła w ciepłych kolorach ziemi, wykonanego z naturalnych materiałów. Wpływ na wzornictwo wywierają zarówno motywy wywodzące się starożytnej kultury Asteków, jak i hiszpański kolonializm.

Baseny, tarasy i schody chętnie dekorowane są ręcznie malowanymi terakotowymi płytkami, podobnie dekoruje się baseny, fontanny i wazy. Ściany i mury malowane w żywych kolorach -stanowią doskonałe tło dla dzikiego wina, bungewilii i orchidei. W terakotowych donicach i wazach sadzone są chętnie geranium, sukulenty, palmy i drzewka owocowe a w szczególnie cytrusy .

Meble:  Z racji że w tej kulturze tak ważna jest radość życia i świętowanie z rodziną- musimy stworzyć właściwe zaplecze. W każdym meksykańskim ogrodzie powinien znaleźć się murowany ceglany grill, mnóstwo mebli do siedzenia i wielki stół. Dodatkowym bonusem może być wybudowanie z cegły niewielkiego baru, lub letniej kuchni.

Najwłaściwsze będą ciężkie i drewniane meble w stylu kolonialnym, stoły dekorowane mozaiką, rustykalnie wyglądające drewniane stołki i ławki, oraz niskie murki okryte kocami i poduszkami służące do siedzenia . Klasyczne meksykańskie meble wyplatane też mogą być z liści palmy, no i nie zapomnijmy o hamakach.

Kolory i wzory: Wybieraj kolory ziemi -paprykowe czerwienie, żółcie, ciepłe brązy, kolory terakoty i bakłażana .Wzory związane z naturą: symbole słońca, kaktusy, liście wyciśnięte lub narysowane na glinie.

Woda: Ogród ożywi i doda mu atmosfery, umieszczenie w nim zbiornika wodnego Zależnie od rozmiaru twojego ogrodu, zaplanuj budowę basenu, oczka wodnego lub fontanny. Idealnym materiałem na fontannę będzie kamień, basen ciekawie będzie się prezentował jeśli wyłożymy go mozaiką z terakoty.

Światło: Niezwykle ważne dla rodzinnego ogrodu jest odpowiednie oświetlenie, co pozwoli na spędzanie miło długich godzin nawet po zmroku. Oświetlenie w stylu meksykańskim to stalowe ręcznie kute świeczniki, tradycyjne metalowe latarnie i lampiony.

Rośliny: Można stworzyć nawet miniaturowy meksykański ogród na tarasie stosując wszechobecne w Meksyku opuncje i agawy, gladiole i hibiskusy posadzone w donicach. Można stworzyć również mini-ogródek w kuchni sadząc pomidorki, papryczki chili i zioła w ręcznie wykonanych stylowych donicach.

Drzewa: bananowce, drzewka cytrusowe, palmy, akacje, drzewa oliwne, cisy. Z gatunków które rosną w naszej strefie klimatycznej możemy wybrać drzewa i krzewy o dużych liściach i egzotycznym wyglądzie takie jak: surmię, tulipanowca, magnolię, tamaryszek, kruszynę pospolitą, guzikowce. Sukulenty w donicach: agawa, aloes, opuncja.

Rośliny bylinowe i zadarniające: paproć, funkia, hibiskus bagienny, bungewilla, begonia, fuksja, orchidea, wiciokrzew, oraz rośliny o dużych tropikalnych liściach.

Nieodłącznym elementem jest ogród warzywny z pomidorkami, papryką, czosnkami jadalnymi i ozdobnymi i mnóstwem ziół.

Tradycyjny ogród meksykański trudno jest stworzyć w naszym klimacie. Wiele roślin musimy sadzić w pojemnikach i umieszczać w pomieszczeniach na czas zimy, można jednak zastosować rośliny odporne na mróz nie pochodzące z Meksyku ale mające ładny egzotyczny wygląd.

Jest to raczej propozycja aranżacji do bardzo niewielkiego ogrodu, lub do aranżacji tarasu, patio czy płaskiego dachu; szczególnie jeśli w domu znajdzie się miejsce odpowiednie do przezimowania roślin. Doskonała propozycja do oranżerii i ogrodu zimowego.