Ogrody preriowe

 Moda na ogrody preriowe przybyła do nas z Ameryki Północnej i wraz ze wzrostem zainteresowania ogrodami naturalistycznymi zyskuje coraz większą popularność. Tak jak inne ogrody naturalistyczne ogród preriowy ma naśladować w swym założeniu naturę. W tym wypadku jest to płaski lub pagórkowaty krajobraz środkowych stanów Ameryki takich jak Ohio czy Illinois.  Ogród preriowy świetnie nadaje się na gleby dość ubogie i o niskiej wilgotności. Nie przeszkadzają mu ani upalne lata, ani mroźne zimy, ani silne wiatry-  takie bowiem warunki panują na prerii amerykańskiej.

Cechą wyróżniającą aranżacje preriowe jest brak wysokiego piętra roślinności- układ roślin jest poziomy. Mocno kontrastowe barwy nasadzeń świetnie sprawdzają się przy nowoczesnej, prostej architekturze budynków. Ogromna ilość traw i wysokich bylin sprawia że ogród ożywa podczas najlżejszych podmuchów wiatru.

Ogrody takie zazwyczaj wykonywane są w układzie otwartym, z wykorzystaniem rozpościerającego się wokół ogrodu krajobrazu. Ogrodzenia będą więc tu minimalistyczne albo nawet zbędne. Ładnie będzie komponował niski murek, lub ażurowy płot farmerski z ciosanego bala. Architektura budynku nie ma znaczenia choć lepiej żeby tłem ogrodu nie był  elegancki dworek wykończony marmurem. Ogród preriowy dobrze wpisze się w prawie każdy krajobraz- od zupełnie płaskiego do skarp nawet o dość dużym nachyleniu. Ważne aby pamiętać o dużym nasłonecznieniu. Większość roślin sadzonych w ogrodzie preriowym powinna rosnąć w pełnym słońcu. Ogród nie musi być duży. Sprawdzi się też na mniejszych działeczkach. Można go również wykonać w formie obszernej polany w terenie otoczonym drzewami.  W ogrodzie preriowym nie zakładamy trawnika chyba że wykonamy go w formie naturalnej kwietnej łąki. Ogród preriowy naśladuje rodzimą naturę a w naturze nie występują wyrafinowane i pracochłonnie strzyżone trawniki. Za to możemy wykonać kilka otwartych placyków z sypkim podłożem jak: płaskie skały, żwir i piasek. Można również wybrukować ścieżki i część terenu płaskimi blokami piaskowca tworząc dość nieregularne kształty bez wyraźnych brzegów.

Meble:  Najlepiej meble rustykalne z okorowanego drewna, lub z lekkiej plecionki wiklinowej. Murki, ławy, mała architektura z naturalnego niedocinanego kamienia, lub z otoczaków.

Kolory : Wybieraj mocne kolory kontrastujące ze sobą i tworzące kolorowe plamy -fiolety, niebieskości, czerwienie, żółcie. Można śmiało łączyć w jednym zestawieniu kilka kolorów podstawowych- podobnie jak w ogrodach wiejskich.


Woda: Woda w takim ogrodzie może występować jedynie w formie płytkiego skalnego strumyka lub źródełka. Na prerii woda występuje dość rzadko i to najczęściej tuż po opadach. W okresie suszy strumienie zanikają. Efekt w naszej aranżacji powinien być podobny. Można wykonać niewielki skalny strumień w którym zgodnie z naszym nastrojem i pogodą puszczamy wodę lub nie.

Światło: Niezwykle ważne dla tego ogrodu jest odpowiednie oświetlenie, co pozwoli na spędzanie miło długich godzin nawet po zmroku. Lamp nie powinno być jednak widać. Najlepiej umieszczać w ogrodzie małe reflektory kierunkowe o zasilaniu słonecznym. Reflektory takie "wędrują" po ogrodzie wraz z kwitnieniem poszczególnych grup roślin. Przestawiając lampy  możemy podświetlić i wyeksponować za każdym razem inną część ogrodu.

Rośliny: Byliny i trawy sadzimy razem w większych i mniejszych grupach lekko się przenikających na swoich brzegach. Efekt ma być taki jakby nasiewały się tu naturalnie tworząc efekt kwietnej łąki. Wysokie i niskie rośliny sadzimy na zmianę, żeby efekt był bardziej zróżnicowany i przez to spektakularny. Pamiętajmy jednak żeby niższe rośliny sadzić bliżej frontu/brzegu rabat a wyższe z tyłu i w środku. Podobnie dobieramy kolorystykę, sadząc na przemian grupy roślin o kontrastowych barwach. Koniecznie musimy pamiętać aby sadzić obok siebie rośliny które kwitną w tym samym czasie tworząc pary.

Do nasadzeń stosujemy głównie byliny i trawy dobrze znoszące brak podlewania: nawłocie, baptisia, penstemon, rudbekie, jeżówki, nachyłki, monardy, czarnuszki, firletki, krwawnik, dziewanna, przetaczniki, dzielżany, czosnki, dzwonki, liatry, kosaćce, liliowce, krwawniki, bodziszki, astry i wiele wiele inntch. Do tego niskie i wysokie trawy ozdobne. Szczególnie proso rózgowate, spartina, rozplenice i trzcinniczki.

Krzewy: Możemy wzbogacić ogród preriowy o kilka krzewów a nawet niskich drzew. W naszym klimacie sprawdzą się dobrze sosna kosodrzewina, dzika róża, aronia, trzmielina pospolita i oskrzydlona, berberysy, kruszyna pospolita, karagana.

Drzewa: Na prerii drzewa prawie nie występują. Jeśli jednak musimy wzbogacić nasz ogród o drzewa to najlepiej sprawdzą się sosna kosodrzewina i limba, brzoza papierowa, akacja i sumak octowiec.

Ogród preriowy łatwo jest zaprojektować i wykonać. Trzeba posiadać jedynie wiedzę na temat sadzonych tu roślin tak aby aranżacja była harmonijna a nie chaotyczna. Niski koszt założenia i utrzymania takiego ogrodu również przemawia na jego korzyść- prawdopodobnie stąd rosnąca popularność tego typu aranżacji.

Pielęgnacja ogrodu jest dość prosta- jedynie przez pierwsze 2 lata wymaga on cierpliwego plewienia chwastów rosnących pomiędzy kępami roślin.
W kolejnych latach rośliny mocno rozrosną się nie pozwalając na rozwój chwastów.
Aranżacja nadaje się zarówno do małych jak i do bardzo rozległych ogrodów.