Ogrody ziołoweJedne z najmodniejszych w tej chwili ogrodów pasujące do tak modnego teraz w architekturze i modzie sentymentalnego trendu
Vintage czy Schabby Chic.
Można ogród ziołowy potraktować w sposób czysto dekoracyjny, pamiętając że wiele ziół to piękne długo kwitnące rośliny, a w okresie kwitnienia przyciągną chmary kolorowych motyli i pszczół. Zioła są znane z wielu zastosowań od czasów starożytnych. Są one zazwyczaj używane do przyprawiania potraw, w celach leczniczych, a nawet do zwalczania szkodników, lecz często służą też jako rośliny ozdobne. Dodatkowa zaleta- tam gdzie zioła- tam nie ma komarów!
Pamiętajmy że wszystkie zioła są roślinami miododajnymi, a gdzie pszczoły tam życie.

Istnieje kilka różnych sposobów w jaki można zaplanować ogród ziołowy:
-Możemy taki ogródek z ziołami potraktować jako całość, jak w przypadku
wiejskich ogrodów prowansalskich, gdzie co druga roślina w ogrodzie to roślina zielna. Zioła rosną wtedy w naturalistycznych zestawieniach z kwiatami kwitnącymi, krzewami i trawami.

-Druga propozycja to wydzielenie do nasadzeń fragmentu z dużego ogrodu- jak w przypadku wywodzącego się z włoskiego renesansowego ogrodu:
giardino de semplici- czyli niewielkiego ogródka, w których uprawiano zioła lecznicze i rośliny przyprawowe.
Rosły one na niewielkich kwaterach obsadzonych dookoła niskimi żywopłotami z bukszpanu.
Między kwaterami sytuowano altany i cienniki.
Możemy też wykonać aranżację w stylu
angielskiego arts&crafts, czy polskiego ogrodu chłopskiego.
Rośliny zielne wykorzystujemy wtedy jako motyw przewodni aranżacji- pozwalajmy im się swobodnie
rozrastać na kwaterach mieszanych gdzie łączymy je z warzywami, kwiatami i krzewami.

Ziołowy ogród  śródziemnomorski:
- Ogród z dużym zacienionym tarasem(patio) otoczonym z jednej lub kilku stron murem, lub żywopłotem;
- Taras osłonięty roślinami pnącymi się po pergolach i kratkach z kutej stali;
- Punkt centralny stanowić będzie fontanna lub zdrój, ozdobiony klasyczną rzeźbą;
- Ogród podzielony geometrycznie ścieżkami z terakoty lub piaskowca;
- Obrzeża rabat z niskich strzyżonych żywopłotów(lawenda, bukszpan, krzewy iglaste), niezbyt gęste, ażurowe, pomiędzy roślinami wypełnienie ze żwiru, piasku lub kamieni;
- Drzewa o pokroju poziomym, zwartym o geometrycznych kształtach;
- Część roślin w tym ziół -umieszczona w terakotowych donicach i glinianych dzbanach;
- Jako elementy dekoracyjne możemy wykorzystać kamienne ławeczki, murki, łuki, kolumny i rzeźby;
- Pergole i altany, oraz kamienne łuki porośnięte winoroślą, glicynią i pnącymi różami nadadzą romantycznego charakteru całości.

Nasadzenia w ogrodach śródziemnomorskich:
- drzewa o woskowanych liściach, lub liściach szaro-zielonych charakterystycznych dla klimatu śródziemnomorskiego: cyprys, jałowiec, sosna, jarząb, grusza wierzbolistna, dąb szypułkowy, głóg. Drzewa oliwne i laurowe w donicach. Koniecznie strzyżone w geometryczne kształty.
- krzewy: cyprysiki, jałowce, bukszpan, oliwnik, rokitnik, robinia akacjowa, wawrzyn, laurowiśnia, aronia, róże rabatowe i pnące o mocnych barwach, wiciokrzewy.
- zioła takie jak: lawenda, rozmaryn, bazylia, majeranek, tymianek, bazylia, oregano, kocimiętka, szałwie, koper włoski i fenkuł, mięta zielona, rumian rzymski i właściwy, dziurawiec, wrotycz, żywokost, przetaczniki, krwawnik,  .

Wiejski ogródek z ziołami:
Cały ogród stylizujemy na aranżację w stylu wiejskim. Nie jest istotne jaki rejon Europy wybierzemy. Czy będzie to ogród
śródziemnomorski, czy prowansalski, czy też nasz rodzimy ogródek chłopski- wszystkie będą charakteryzowały się podobną naturalnością i prostotą nasadzeń. Motywem dominującym są nasadzenia z niskimi rabatami ziołowo- bylinowymi. Rośliny będą tu rosły bardzo swobodnie wchodząc na kamienne czy drewniane tarasy i żwirowe ścieżki, a pomiędzy niskimi krzewinkami ziołowymi posadzić można krzewy i drzewa o symetrycznych kształtach. W punkcie centralnym ogrodu możemy umieścić zdrój z małym źródełkiem, a aby podkreślić romantyczny charakter ogrodu przydadzą się kamienne lub drewniane rzeźby. Dodatkowo jako ozdobę można dodać kilka kamiennych i glinianych dzbanów, a w całość wkomponować drewnianą ławkę z bali.
Rośliny w takim ogrodzie chętnie sadzi się na murkach, skarpach i wzniesionych rabatach, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność nawet niewielkich ogrodów. Tło dla roślin stanowić będą niezliczone pnącza posadzone przy ścianach, kamiennych murkach i prostych trejażach.
Ogródek taki musi być wykonany z dużym wyczuciem, łatwo tu zrobić bałagan, a chodzi nam o uzyskanie efektu jak z pastelowej akwarelki, lub nawet obrazów Claude Monet.

Nasadzenia:
Z roślin zielnych, roślin sadowniczych i roślin jadalnych łatwo kojarzących się z wiejskim klimatem. Dla towarzystwa kilka krzewów iglastych o geometrycznych kształtach (kolumnowe jałowce), róże i inne krzewy kwitnące o pastelowych barwach kwiatów.
Zioła:
lawenda, asparagus, kocimiętka, tymianek, majeranek, bazylia, ogórecznik, nagietek, cebula siedmiolatka, lebiodka, mięta, czosnki, rozmaryn, macierzanka, szałwia, ruta, dzięgiel, kopytnik, kmin, koper włoski, prawoślaz, krwawnik.
Kwiaty: floksy, jeżówka, czarnuszka, firletki, bodziszki, goździki, monarda, kosmos, szałwie, cynie, dzwonki, bylica, dziewanna,  malwa, ostróżka, kosaciec, słonecznik, niezapominajka..i wiele innych.
Krzewy: najważniejsze to
róże okrywowe, różane krzewy parkowe i róże pnące. Cisy, jałowce o geometrycznych kształtach. Bukszpany strzyżone w kule. Hortensje, budleje, irgi, trzmieliny, lilaki, czarne bzy, głóg, pigwowiec, dzika róża, dereń, aronia.
Drzewa: dużo drzew owocowych takich jak jabłonie, rajskie jabłonie, grusze w szpalerach, ozdobne śliwy i wiśnie, grusze wierzbolistne, laurowiśnie, jarząby, wierzby, lipy.

- warzywa do ozdoby: pomidory, papryka, bakłażan, cebula siedmiolatka, wszystkie dyniowate, czosnek jadalny i ozdobny, kapusta ozdobna i jarmuż, sałaty, pietruszka i seler.