Co zrobić aby ogród był atrakcyjny cały rok?

Moją wizytówką są kolorowe ogrody całoroczne, nic dziwnego że najczęstszą prośbą od klientów jaką słyszę jest:

„Czy może pani zrobić tak aby ogród kwitł cały rok? Kocham kwiaty. I niech będzie dużo roślin atrakcyjnych zimą”

A jaka jest najczęstsza reakcja klientów po pierwszej prezentacji projektu?

„Czy w ogrodzie może być mniej roślin? Jakoś dużo tego wszyło” 🙂

Zapominacie że rośliny kwitną tak krótko!

…to co tak przyciąga wasz wzrok w centrum ogrodniczym, za małą chwilę będzie jedynie zielonym krzaczkiem. Nawet rekordziści, pozostaną atrakcyjni zaledwie 1 miesiąc. A co z pozostałymi jedenastoma miesiącami?

Na pozostałe 11 są właśnie te inne rośliny których wyszło tak duża. Jak chcecie żeby kwitło pachniało, to pamiętajcie że Ma być dużo!

Aby wasz ogród był atrakcyjny cały rok:

1. Posadźcie jak najwięcej gatunków roślin. Na jednej maleńkiej rabacie powinno ich być ich przynajmniej trzy (trzy gatunki, nie trzy sztuki), a najlepiej pięć. O różniej wielkości, kolorze/kształcie liści. W tym przynajmniej jedna roślina atrakcyjna zimą.

Na dużej rabacie, musicie posadzić co najmniej siedem gatunków.

2. Sadźcie rośliny w większych grupach. Poszczególne gatunki mogą zachodzić na siebie, przeplatać się lub powtarzać sekwencyjnie na całym terenie rabaty.

-nawet mała rabatka złożona z pojedynczych roślin nie będzie wyglądać dobrze. Posadźcie przynajmniej po kilka takich samych.

-niskie gatunki  powinny być sadzone w ilości 6-7 sztuk (ale 10-14 to też nie będzie dużo)

-duże byliny i większe trawy- najlepiej sadzić po 3-5 sztuki

-jeśli sadzicie małe krzewy, to uwzględnijcie w swojej aranżacji po 3-5 sztuk. Z doświadczenia mi wychodzi, że dobrze jak jest co najmniej 2-3 krzew na każde dwa metry kwadratowe rabaty.

-drzewa i duże krzewy dobrze wyglądają w ilości 2-3 sztuki, sadzone w odstępach pozwalających na ładną prezentację korony. Może być jeden duży egzemplarz jeśli stanowi centrum kompozycji.

3. Grupy roślin nie muszą kwitnąć parami, choć jest to fajny pomysł jeśli lubicie kolorowe duety i tria… ale musicie grupy dobrać tak by zawsze w ogrodzie coś przyciągało wzrok.

4. Dobierajcie odmiany o atrakcyjnych liściach (dużych, kolorowych, przebarwiających się, wąskich, pierzastych). Sadźcie je koło siebie kontrastowo. Jak posadzicie gatunek o dużych czerwonych, to obok dajcie coś co ma wąskie i jasne, lub delikatne postrzępione- efekt murowany.

5. Pomiędzy grupy roślin kwitnących sadźcie jako „rozdzielacz” roślinę która nie gubi liści/igieł jesienią. Wielkość rozdzielacza dopasujcie do wysokości grupy. To nie muszą być kulki jak na poniższych zdjęciach. Zastosujcie kształt jaki pasuje do waszej aranżacji.

6. Dodajcie koniecznie donicę, kamień, fontannę lub rzeźbę. Może być kilka donic, rozstawionych wzdłuż rabaty- je też możecie stosować jako rozdzielacze grup roślin.

7. Na koniec dodajcie światło. Ja stosuję jako oświetlenie uzupełniające lampy z panelem słonecznym. Solary są uroczym dodatkiem na miejsce w pełnym słońcu. Ustawione w cieniu muszą mieć zewnętrzny panel do zasilania, umieszczony w słonecznej części ogrodu.

8. Bardzo często słyszę zdania typu” tego proszę nie sadzić bo mi to ostatnio zjadła stonka”. Serio?

Przestańcie dobierać  gatunki wedle klucza: te zjedzą mszyce, te ślimaki, te mają często przędziorki itd.

Na wszystkie problemy z roślinami znajdzie się sposób. Nie rezygnujcie z jakiegoś atrakcyjnego gatunku tylko dlatego że częściej niż inny pada ofiarą szkodników.

O tym że rośliny będą zdrowe i ładnie zakwitną TYLKO wtedy, kiedy odpowiednio przygotujecie glebę pod nasadzenia (a potem dacie im odpowiednio jeść i pić)…nie muszę chyba przypominać? 🙂

Pozdrawiam Was serdecznie i powodzenia

Agnieszka

#Kwitnące_ogrody

Zdjęcia: „Podróże z HomeGarden- RHS Flower Show 2019″©