Nowoczesne elementy w ogrodzie (2020)

Współczesny ogród to ogród eksperymentów i przełamywania stereotypów, polegających na zestawieniu niezwykłych połączeń tekstur i kolorów.

Ogród eklektyczny,

porzucający sztywne ramy betonowych krawężników. Zostawiający za sobą przymus projektowania równych rządków roślin przyciętych w kulki.

Ogród nowoczesny

ma żyć, ruszać się, a co najważniejsze zmieniać swój wygląd w ciągu całego sezonu wegetacyjnego.

 

Moim marzeniem jako projektanta jest, abyście się nie bali zaryzykować  i trochę poszaleli w swoich ogródkach.

Eksperymentujcie z kolorem i dodatkami, nawet jeśli wydaje się wam że mogą być zbyt śmiałe i teatralne, albo może zbyt… „babcine”?

Na początek możecie spróbować użyć kilku dynamicznych elementów:

-mocno kontrastowe zestawienia. Nawet zaskakująco ekstremalne, np. w palecie podstawowej (czerwony, niebieski, żółty). Rekomendowane  zestawienia kolorystyczne na 2020/21 to: Turkusowy z białym i żółtym. Żółty z różowym i fioletem. Pomarańczowy z fioletem i niebieskim. Pomarańczowy z bordowym.

Poniżej nasz projekt własny maleńkiego ogrodu. Nowoczesna aranżacja z wykorzystaniem donic z cortenu, mosiężnych lamp i z kontrastowym doborem roślin. Kolor pomarańczowy pojawiający się na wielu poniższych zdjęciach jest kolorem najchętniej wykorzystywanym przez nas we współczesnych ogrodach. Dodaje niezwykłej energii, nawet tak małym przestrzeniom z architekturą utrzymaną w szarościach.

-zaskakujące dodatki i ozdoby. Łączcie ozdoby wygrzebane na „pchlim targu” z betonem i szkłem. Kolekcjonujcie „fajne detale”. Nie bójcie się przesady.

Poniżej projekty cortenowych ozdób by Andy Gage/The Firepit Company, oraz witraże ogrodowe Carrie Anne Funnell (również fontanna na zdjęciu głównym jest jej projektu). Takie dodatki sprawią że ogród będzie niezwykły!

-eklektyzm czyli mieszanie ze sobą stylów i zestawianie starego z nowym. Zestawianie elementów z różnych epok. Poniżej prezentacje ogrodów pokazowych najlepszych projektantów świata.

 

Zdjęcia i wizualizacje:  HomeGarden ©